Despre noi

Echipa Ambasadei

Dl. Andrei Sorin Donciu – Prim-colaborator - Consilier

andrei.donciu@mae.ro

 

Secția politică

Șef secție:

Echipă:

Dl. Răzvan Iulius Bălan – Secretar I

razvan.balan@mae.ro

 

Secția consulară

Șef secție: Dl. Marius Andrei Stoian – Consul

marius.stoian@mae.ro

Echipă:

Dra. Valentina Crivăț – Agent Consular

 

Biroul de Promovare Economică şi Comercială

Șef birou:

Echipă:

Dl. Andrei Călin Panait – Secretar Economic III

beijing.economic2@mae.ro

Dra. Eliza Aura Statina – Secretar Economic III

beijing.economic@mae.ro

 

Biroul Atașatului Apărării, Militar, Aero şi Naval

Șef birou: Col. Iosif Solomon – Atașat al Apărării Militar, Aero și Naval

beijing.aparare@mae.ro

Cpt. Ionuț Bădulescu – Atașat al Apărării Adjunct Militar, Aero și Naval

beijing.aparare1@mae.ro

 

Secția Presă și Diplomație Publică

Echipă:

Dra. Ruxandra Cioacă - Atașat

ruxandra.cioaca@mae.ro

 

Serviciul Financiar

Șef Serviciu: Dna. Lavinia Monica Zanfir

beijing.financiar@mae.ro 

 

Serviciul Administrativ

Șef Serviciu:

beijing.administrativ@mae.ro

 

Dra. Alexandra Achim – Cancelaria Ambasadei

alexandra.achim@mae.ro

Aniversarea valurilor V și VI de extindere a NATO, la Ambasada României

03.04.2019

Comunicat de presă Ambasada României la Beijing a găzduit, la data de 2 aprilie a.c., o ceremonie pentru marcarea aniversării a 15 ani de la aderarea la NATO a statelor din cel de-al V-lea val de extindere: Bulgaria, Estonia,…

Ambasadorul român la Beijing a primit premiul ”News Person of the Year”

20.03.2019

Home and Abroad News Press, compania media din subordinea Departamentului Internațional al Comitetului Central al Partidului Comunist Chinez, și-a sărbătorit în data de 17 martie cea de-a XVIII-a aniversare. Cu această…

Întâlnire cu conducerea Administrației Generale a Vămilor din China

15.03.2019

Ambasadorul român a avut o întrevedere de lucru cu Directorul General al Departamentului de Cooperare Internațională din cadrul Administrației Generale a Vămilor din China, domnul Zhang Baofeng. În cadrul întâlnirii, șeful de …