Despre noi

Echipa Ambasadei

Dl. Andrei Sorin Donciu, Însărcinat cu Afaceri, Consilier (Secţia Politică)

andrei.donciu@mae.ro

 Dna. Alina Donciu

 

 

Dl. Marius Stoian, Consul

marius.stoian@mae.ro

 

 

Dl. Viorel Beltechi, Consilier ( Biroul de Promovare Economică şi Comercială)

beijing.economic1@mae.ro

 Dna. Adriana Beltechi

 

 

Dl. Adrian Lupeanu, Consilier (Secţia Cultură, Educaţie, Ştiinţă şi Tehnologie)

adrian.lupeanu@mae.ro

 Dna. Alina Lupeanu

 

 

Dna. Cristina Marinescu,Secretar II (Secția Politică)

cristina.marinescu@mae.ro

 Dl.  Virgil Suciu

 

 

Dl. Radu Cozma, Secretar III(Secţia Politică)

radu.cozma@mae.ro

 Dna. Adriana Ştefănescu

 

 

Dna. Adriana Ştefănescu, Ataşat(Secţia Presă şi Politică)

adriana.stefanescu@mae.ro

 Dl. Radu Cozma

 

 

Lt. col. Iosif Solomon, Ataşat al Apărării, Militar, Aero şi Naval

beijing.aparare@mae.ro

 Dna. Victoria Solomon

 

 

Cpt. Vasile Sufletu, Ataşat adjunct al Apărării, Militar, Aero şi Naval

beijing.aparare1@mae.ro

 Dna. Oana Sufletu

 

 

Dl. Liviu Teleptean, Ataşat (Specialist IT)

liviu.teleptean@mae.ro

 Dna. Steluţa Ştefania Teleptean

 

 

Dl. Alexandru Schipor, Agent consular(Vice-consul)

alexandru.schipor@mae.ro

 Dna. Cornelia Schipor

Ambasada României a marcat venirea Sărbătorilor de Iarnă

27.12.2016

La data de 23 decembrie, Ambasada României a organizat întâlnirea tradițională cu ocazia Sărbătorilor de Iarnă, la care au participat reprezentanți ai comunității de români din China, românologi și partenerii locali.…

Ziua Națională a României, celebrată de către Ambasada României la Beijing

09.12.2016

La data de 29 noiembrie, Ambasada României a organizat, la un hotel din Beijing, recepția anuală cu ocazia Zilei Naționale a României. La eveniment au participat peste 400 de invitați, reprezentați ai MAE local și…

60 de ani de la înființarea Catedrei de limba română la Universitatea de Studii Străine Beijing

03.11.2016

La 29 octombrie 2016, Ambasadorul României în R.P. Chineză și membri ai Ambasadei au participat la aniversarea a 60 de ani de la înființarea catedrei de limba română în cadrul Facultății de Limbi și Literaturi Europene de…